Zpět do obchodu

Registrace

Potřebuji web nebo e-shop?

aneb které řešení je pro mě vhodné...

Pokud jste zavítali na mé stránky, předpokládám, že jste se pro nějakou online platformu již rozhodli. V tuto chvíli před vámi leží jediná otázka: "Chci jen webové stránky nebo e-shop?" Odpověď však nebývá vždy tak jednoduchá a často si časem budete klást mnohem více otázek. Pojďme se na to spolu tedy podívat a řekněme si, které řešení je pro vás lepší.

Jaké mám možnosti?

Dalo by se říct, že možností máte takřka neomezeně. Čeho však nejspíš neomezeně mít nebudete, je čas a rozpočet. Chtěl jsem proto najít nějaké řešení, které bude vyvážené a vyšly mi z toho následující dvě varianty, které používám u většiny projektů:

 • Shoptet
 • Wordpress

 

Řekněme si, které řešení bude to pravé pro vás.

Wordpress

Pokud přemýšlíte pouze nad jednoduchými stránkami bez produktů k prodeji, obvykle se spíš uchýlíte k řešení od Wordpress. Jedná se o open-source řešení (tedy otevřené, zdarma), které nabízí mnoho variant jak si stránky upravit. Wordpress lze samozřejmě využít i k menšímu e-shopu za pomoci placeného doplňku, ale nejedná se o jeho primární účel. Obvykle zde pak s klientem narazíme na problém v podobě uživatelského rozhraní, které nevyhovuje každému.

Shoptet

Toto řešení je určeno primárně pro e-shopy - tedy pro webové stránky, na kterých chete prodávat nějaký produkt. Jde o největšího poskytovatele e-shopového řešení v Čechách. Pokud vám má tedy samotná existence stránek generovat zisk, jedná se obvykle o řešení, nad kterým byste měli přemýšlet jako první. I zde lze však vytvořit webové stránky bez produktů. Hlavní devizou tohoto řešení je jednoduché a intuitivní uživatelské rozhraní, se kterým si v základu poradí úplně každý.

Jaké otázky bych si před výběrem řešení měl položit?

 1. Chci řešit design nebo prodávat?
  Je to asi jedna z nejdůležitějších otázek hned na začátku. Pokud chcete rovnou prodávat produkty a nechcete "ztrácet čas" nad designem, kódováním apod., pak doporučuji Shoptet.
  Pokud však nikam nespěcháte, nebo prodej není vaším primárním cílem a chcete se odlišit od ostatních, pak je pro vás vhodnější Wordpress, který nabízí více hotových šablon.
 2. Jaké jsou výhody jednotlivých řešení?
  Základní výhodou Shoptetu je především prostředí administrace, které je již vytvořeno pro implementaci e-shopu. Snadno se přidávají nové produkty, aktualizují se ceny a dostupnosti. Shoptet také nabízí snadný import i export produktů - od dodavatelů, pro srovnávače cen apod. Zároveň je rozvržení šablon známé díky velkému množství e-shopů v ČR a pro zákazníky tak představuje snadnou orientaci.
  Co se týká Wordpressu, hlavní výhodou je možnost snadného uzpůsobení designu. Na výběr je nespočet hotových šablon.
 3. A jaké jsou nevýhody?
  Nevýhody Shoptetu spočívají především v menším množství hotových šablon. Na první pohled se tak může zdát, že všechny e-shopy budou pak stejné.
  U Wordpressu je hlavní nevýhodou především to, co primárně působí jako výhoda. A je to také počet šablon. Šablony vznikají stalé nové, ale staré zůstavají. Často bez aktualizací nebo si jejich aktualizací rozhodíte dosavadní design. Dalo by se tak říct, že někdy méně znamená více.
 4. Je možné šablony upravovat?
  Jak u Shoptetu, tak u Wordpressu lze šablony upravit. Něco více, něco méně.
  U Shoptetu k tomu slouží HTML editor, pomocí kterého lze některé prvky skrýt, některé přesunout a nebo přidat nové. Zde je však potřeba dávat pozor, aby kód upravující chování jednoho prvku nenarušil chování jinde na stránce nebo samotný kód stránky.
  Ve Wordpressu toto bývá jednodušší, především díky možnosti vkládání různých prvků přímo do konkrétních stránek.
 5. A co doplňky?
  Obě řešení nabízí nepřeberné možnosti různých doplňků, které do stránky lze vložit.
  U Shoptetu jsou některé již v ceně, jiné je potřeba dokoupit. Vše se dozvíte v ceníku Shoptetu nebo v seznamu doplňků.
  U Wordpressu naleznete také spoustu doplňků (např. doplňek pro vytvoření e-shopu na Wordpressu) - tzv. plugins. Některé jsou zdarma, některé jsou placené. Zde je vytvořá celosvětová komunita nadšenců, a právě proto se vám může stát, že najdete více pluginů se stejnou nebo podobnou funkcí. Jejich seznam je zde.

Věřím, že vám tento článek při výběru řešení pomohl. Pokud však máte ještě nějaké otázky nebo jste se již rozhodli a rádi byste využili mých služeb, neváhejte se na mě obrátit.

Otázka na konec: Proč nepoužívám jiné nebo vlastní řešení?
Je to jednoduché - vlastní řešení je časově i finančně velice nákladné a může si ho dovolit málo kdo. Jiná řešení se mi příliš neosvědčila ať už z hlediska možností, které nabízí, nebo z hlediska uživatelské přívětivosti pro zákazníka. Neříkám však, že se k nim občas neuchýlím. Vše je samozřejmě na domluvě.

Zpět do obchodu